Obchody 100.lecia Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ząbkach

2020 rok stał się wyjątkowym czasem dla wszystkich Polaków. Właśnie teraz w dniach pomiędzy 13 a 16 sierpnia cała Polska uroczyście obchodzi 100. Rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku – składa hołd i upamiętnia zwycięską bitwę, która zdecydowała o powstrzymaniu bolszewickiej nawały skierowanej przeciw Polsce i Europie. Jest to również czas wyjątkowy w historii Ząbek – w trakcie obchodów odsłonięto nazwiska czterech z czterdziestu żołnierzy pochowanych na cmentarzu parafialnym w Ząbkach. Jak mówiła w trakcie uroczystości burmistrz Ząbek Małgorzata Zyśk: „Nasze ząbkowskie uroczystości nie mogą odbywać się w innym dniu, jak w właśnie 13 sierpnia – za wiele wydarzyło się tutaj tego dnia”. Obchody 100- lecia Bitwy Warszawskiej w Ząbkach objęte zostały Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Na obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. „Cudu nad Wisłą” w Ząbkach, które odbyły się w ubiegły czwartek, 13 sierpnia 2020 r. zaprosiła mieszkańców burmistrz Małgorzata Zyśk. Uroczystości rozpoczęto o godz. 18.00 – Mszą Św. w Kościele Św. Trójcy w Ząbkach z udziałem pocztów sztandarowych

Następnie uczestnicy obchodów przemaszerowali ulicami miasta prowadzeni kompanią honorową I Warszawskiej Brygady Pancernej oraz z Orkiestrą Dętą Miasta Ząbki pod pomnik na cmentarz parafialny, gdzie pod pomnikiem poległych w obronie Ojczyzny odbyła się oficjalna część sierpniowych uroczystości. Prowadzącym był Mirosław Sobiecki – społeczny doradca burmistrza ds. kultury, komendant strzelców ząbkowskich.

Źródło :

https://www.zabki.pl/aktualnosci/aktualnosci/2020-8/obchody-100-lecia-bitwy-warszawskiej-1920-roku-w-zabkach.

http://www.kurier-w.pl/obchody-100-rocznicy-bitwy-warszawskiej-1920-roku-w-zabkach/nggallery/page/3