Miasteczko Ruchu Drogowego

Wszyscy jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego. Zobowiązani jesteśmy więc do rozważnego i ostrożnego zachowania się podczas przekraczania jezdni, szczególnie w drodze do szkoły i z powrotem. W związku z tym bardzo ważna jest znajomość zasad ruchu drogowego, znaków i sygnałów drogowych, a także stosowanie się do zakazów i nakazów nimi wyrażonych. Uczniowie klas I – III Szkoły Podstawowej nr 4 w Ząbkach mogli w bezpieczny sposób zapoznać się zasadami ruchu drogowego na terenie Miasteczka Ruchu Drogowego.

W trakcie zajęć omawiane było korzystanie z przejścia dla pieszych. Przechodząc przez jezdnię należy zawsze korzystać z przejścia dla pieszych – wtedy mamy pierwszeństwo przed pojazdem. Przejścia dla pieszych są zawsze specjalnie oznaczone znakami i namalowanymi pasami na jezdni. W bardziej ruchliwych miejscach przejścia są wyposażone w sygnalizację świetlną. Światła pokazują pieszemu moment, kiedy powinien przejść przez jezdnię. Gdy sygnalizacji nie ma, trzeba samemu zdecydować, który moment jest najbezpieczniejszy.

Prawidłowe przejście przez jezdnię:

– zatrzymaj się przed przejściem i oceń sytuację;

– spójrz w lewo i sprawdź czy z tej strony nie nadjeżdża pojazd;

– spójrz w prawo i sprawdź czy z tej strony nie nadjeżdża pojazd;

– spójrz jeszcze raz w lewo;

– patrząc w lewo przechodź zdecydowanym krokiem przez pasy na przejściu dla pieszych;

– na środku jezdni spójrz w prawo i upewnij się czy nadal nikt nie nadjeżdża.

PAMIĘTAJ!

Nie wchodź gwałtownie na jezdnię, jeśli coś zasłania Ci widoczność: żywopłot, zaparkowany samochód, autobus, który zatrzymał się na przystanku. Najpierw wyjrzyj zza przeszkody i upewnij się, czy nic nie jedzie. Nie wchodź na drogę, jeśli do przejścia zbliża się pojazd, nawet jeśli porusza się wolno. Najpierw upewnij się, że zamierza się zatrzymać. Nigdy nie przechodź przez drogę „z marszu”. Zwolnij przed przejściem i daj sobie czas na ocenę sytuacji na drodze. Aby być lepiej widocznym – możesz podnieść rękę. Nigdy nie przechodź w miejscu, gdzie kierowcy nie spodziewają się pieszych, np. tam gdzie barierki oddzielają jezdnię od chodnika.

BEZPIECZNA JAZDA NA ROWERZE

Uczestniczycie w ruchu drogowym nie tylko jako piesi czy pasażerowie, ale także jako rowerzyści. Jeżdżenie na rowerze jest świetną zabawą, trzeba jednak pamiętać, że do 10 roku życia dziecko może poruszać się rowerem po drodze publicznej tylko pod opieką osoby dorosłej. Dopiero po ukończeniu 10 lat będzie mogło ubiegać się o kartę rowerową. Każdy rower, zarówno osoby dorosłej, jak też dziecka, powinien być prawidłowo wyposażony. Obowiązkowo rower powinien posiadać: światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu, z tyłu – jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające, co najmniej jeden skutecznie działający hamulec (nożny lub ręczny), dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym tonie. Aby być lepiej widocznym na drodze, oprócz obowiązkowego oświetlenia roweru, warto stosować dodatkowo naklejki odblaskowe na rower. Można użyć także specjalnych odblaskowych opasek lub przypinek do ubrania i tornistra lub też kupić strój odbijający światło reflektorów. Dziecko zawsze powinno zakładać kask. Podczas upadku, poza kolanami i łokciami na urazy najbardziej narażona jest głowa. Mówi się, że kask dla rowerzysty jest tym, czym pasy bezpieczeństwa dla kierowcy samochodu.

Omawiane były także ważne numery alarmowe :

112 ; 999 ; 998 ; 997 ; 986

Po połączeniu z odpowiednim numerem należy:

1. Przedstawić się.

2. Powiedzieć, ile ma się lat.

3. Powiedzieć, gdzie się znajduje.

4. Powiedzieć, co się stało i dlaczego potrzebna jest pomoc.

5. Ważne, by w takiej sytuacji starać się być spokojnym, odpowiadać na wszystkie pytania i uważnie słuchać osoby, z którą rozmawiają.