Zapisane w wilkierzach



Straż Miejska pilnowała czystości i porządku oraz egzekwowała przestrzeganie praw wprowadzonych przez rady miejskie i ławy sądowe. Była także wykonawcą ich zarządzeń, zapisanych w wilkierzach. A że przepisy dotyczyły szerokiego wachlarza spraw, zakres obowiązków strażników miejskich również był szeroki. Na przykład - w myśl obowiązujących przepisów - zawieranie małżeństw z obcymi bez wiedzy i zgody rady miejskiej było nielegalne, a kto chciał wydać córkę za przybysza płacił karę. Uroczystości weselne musiały odbywać się za wiedzą i przy udziale burmistrza, wyłącznie w gronie uprzednio zaproszonych gości. Wszelkie imprezy taneczne poza ratuszem i bez wiedzy burmistrza były zakazane, podobnie jak używanie podczas zabawy pochodni i latarni.
Wszczynanie w gospodzie bójek, szarpanie za włosy, rzucanie wiadrami, przy sobie sztyletu czy grożenie nim było karane. Osobne przepisy dotyczyły funkcjonowania rzemiosła oraz pracy zarobkowej. I tak, rzemieślnicy obowiązani byli pracować od rana do wieczora, unikać tzw. dobrych, poniedziałków, a bez wiedzy rady miejskiej nie wolno było im zmieniać pracy. Kto nie chciał świadczyć usług za ustaloną opłatę mógł szukać innego zajęcia. Tkaczom płótna nie wolno było równocześnie tkać wełny, zaś czeladnikom krawieckim nie wolno było przyjmować pracy u krawców miejskich, chyba, że chcieli szyć więzienne wdzianka.
Przemiał i kupno mąki zostały również określone przepisami. Bez pozwolenia rady miejskiej nie wolno było nikomu mleć i kupować mąki gdzie indziej, jak tylko w młynach miejskich. W przeciwnym wypadku groziła kara grzywny i utrata mąki. Drobny, pokątny handel bez wiedzy rady miejskiej był zakazany, a karę płacił, żeby było uczciwie, zarówno sprzedający jak i kupujący. Ostro karano posługiwanie się fałszywą wagą i miarą, a że kasy fiskalne wymyślono dopiero 400 lat później, straż miejska w tym względzie miała co robić.
Handlować można było tylko we wskazanych miejscach, kolo bram miejskich i na wyznaczonym placu, nie wolno było pozostawiać wozów na targowisku. W dni świąteczne obowiązywał zakaz handlu.

<<< wstecz           
[1] [2] [3] [4] [5] [6]   

Linki

Administrator: Trinity