Powrót do tradycji



Po 1945 r. nie występowały żadne instytucje o charakterze paramilitarnym na wzór straży miejskich, gdyż ówczesna Milicja Obywatelska była jedynym organem stojącym na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego, podległym władzom centralnym.
Straż Miejska została reaktywowana w 1990 r., po zmianach ustrojowych i wznowieniu działalności samorządów lokalnych.
Od czasów średniowiecza do pełnienia służby patrolowej, wartowniczej i obronnej na murach, w basztach i bramach miejskich zobowiązani byli także mieszkańcy. W roli strażników i obrońców występowały zorganizowane grupy, np. członkowie cechów rzemieślniczych, którym burmistrz z rajcami przydzielali wyznaczone fragmenty fortyfikacji.
Dołączyli do nich później strzelcy kurkowi, którzy poprzez ćwiczenia i uczestnictwo w zawodach strzeleckich systematycznie doskonalili swoje umiejętności posługiwania się bronią. Dla podnoszenia obronności miasta miało to duże znaczenie.
W Grudziądzu Bractwo Kurkowe powstało w 1353 r. i działało do I rozbioru Polski w 1772 r. Próbę jego reaktywowania podjęto w 1805 r., ale z uwagi na wojny napoleońskie oficjalne wznowienie działalności nastąpiło w 1813 r. Członkowie Bractwa Strzeleckiego (Schützengilde), któremu władze pruskie nadały strukturę wojskową, pełnili służbę porządkową i wartowniczą, pilnowali zamykania bram miejskich. Swoją wartownię mieli w Bramie Łasińskiej (dziś to rejon ulicy Starej).







<<< wstecz     dalej >>>
[1] [2] [3] [4] [5] [6]   

Linki

Administrator: Trinity